Адвокат з питань призову (мобілізації)
зв'язку із запровадженням в Україні військового стану, все більшої актуальності набуло питання дотримання прав та законних інтересів як осіб, які вже несуть службу, так і тих, хто лише закликається на таку службу. А це означає, що і юристам з питань призову до армії, і адвокатам з мобілізації значно додасться роботи з надання безкоштовних консультацій призовникам та військовослужбовцям.
Ця стаття – перша з двох частин загальної юридичної консультації для військовозобов'язаних та військовослужбовців.
Юридична консультація призовникам – неминуче право на захист
Невелика юридична консультація призовникам, як нам здається, не буде зайвою у поточній ситуації. Як не зайве і робота адвоката з військових питань (робота військового адвоката) в аспекті захисту прав чинних військовослужбовців.
Чи можуть вручити повістку на вулиці (у магазині, у парку, на пляжі, в іншому громадському місці) і чим може допомогти адвокат на заклик?
Це одне з тих питань, які найчастіше ставили в перший місяць війни. Справді, існує певна колізія у головах людей щодо законності вручення повісток у громадських місцях.
Основним актом, який регулює порядок вручення повісток (повістка у військкомат, повістка на медкомісію, повістка на фронт), є Положення про підготовку та проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (Постанова КМУ № 325 від 21.03.2002).
Проте цей документ, як не дивно, не містить відповіді на наше запитання. Ним врегульовано лише порядок вручення повісток для призову через роботодавця (вручення повістки на роботі), а також обов'язок військовозобов'язаного самостійно з'явиться на призовний пункт. І все.
Загальна теорія права вчить, що у сфері публічного права (до якого належить і законодавство про військову службу) для органів влади діє принцип «Дозволено те, що прямо дозволено». А значить, іншого порядку вручення повісток, ніж той, який прописаний у законі, бути не може.
Але на практиці (зокрема, що підтверджують і суди) ситуація трохи інша. "Дозволено все те, що прямо не заборонено" - саме так це працює і сьогодні. І на один адвокат із мобілізації не може цього змінити.
А це означає, що відповідь на наше запитання майже однозначна: вручення повістки на вулиці (у магазині, у парку, на пляжі, в іншому громадському місці) є законним.
Слід зазначити, що є певні припущення щодо того, що вписувати дані військовозобов'язаного до порядку денного, в якому вже стоїть підпис і дані співробітника військкомату, а також друк самого військкомату – це «пахає» підробкою документів. Але це вже зовсім інша історія. І адвокат призовника, чиї права були серйозно порушені, може надалі використати цю позицію для вибудовування позиції захисту прав свого клієнта.
Який порядок призову (мобілізації) та яка робота адвоката з мобілізації?
На сьогодні у словесному побуті є кілька видів повісток: «повістка на відправку», «повістка на фронт», повістка на медкомісію», «повістка з'явитися у військкомат» та інші. Невже їх справді так багато? І якщо так, то чим вони відрізняються один від одного?
Наші адвокати за призовом до армії роз'яснюють, що насправді порядок мобілізації загалом виглядає таким чином:
- Робота військкомату з обробки даних про осіб, які перебувають на військовому обліку та/або знятих з обліку, з метою визначення необхідності/доцільності їхнього призову.
- Вручення повістки про необхідність з'явитися до військкомату для уточнення облікових даних.
- Отримання направлення на проходження медкомісії.
- Проходження навчання (за потреби).
- Фактична мобілізація.
Якщо цей порядок, на вашу думку, порушено – негайно звертайтеся до адвоката з мобілізації для своєчасного захисту своїх прав!
Чи законна мобілізація без проходження медкомісії? Адвокат призовника як гарантія дотримання його прав
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» прямо говорить про те, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які за станом здоров'я визнані непридатними (стаття 23).
Це означає, що проходження медкомісії є обов'язковим етапом при мобілізації. Мобілізація без проходження медкомісії є незаконною.
Радимо негайно звернутися до адвоката на призов до армії, інакше на наступний етапах робота адвоката призовника буде значно ускладнена.
Що робити, якщо отримав повістку. Чи потрібна термінова консультація адвоката на призов до армії?
Хоч би побито це не звучало, не в першу чергу потрібно заспокоїтися і … почитати!
Так, уважно прочитайте текст повістки!
Як ми писали вище, за законом повістка вручається не для відправки на фронт, а для явки у військкомат. Тому єдиний обов'язок, який у вас з'являється при отриманні повістки - з'явитися у військкомат. Речі з собою брати не потрібно!
Якщо ж у порядку денному зазначено, що ви зобов'язані з'явитися для відправки на службу – радимо отримати кваліфіковану консультацію адвоката щодо призову до армії. Тому що, швидше за все, такий порядок денний покликаний налякати військовозобов'язаного, придушити його волю і забути про свої права.
У який військкомат потрібно з'явитися на порядку денному і в якому місті шукати юриста з питань призову до армії?
Почнемо з кінця. Юрист з питань призову до армії може перебувати в будь-якому місті, оскільки, як правило, робота адвоката за призовом полягає не в особистій присутності у військкоматі, а у складанні відповідних запитів, заяв та скарг.
Стаття 33 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» чітко нам говорить про те, що військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання.
Тому, якщо вас хтось зобов'язує з'явитися в будь-який інший військкомат – ви маєте право відмовитися!
Тут варто окремо сказати про осіб, які мають статус ВПО (ВПО, тимчасово переміщених осіб). У їхній ситуації «своїм» є військкомат за місцем, у тому числі й тимчасовим проживанням.
Відповідальність за неявку на порядку денному. Адвокат для призовника як гарантія його свободи
Напевно, це питання цікавить усіх призовників найбільше.
Спробуємо розкласти все по поличках.
- Відповідальність за неявку щодо «повістку на відправку». Як ми говорили раніше, таких повісток не існує у законодавстві України. А це означає, що і відповідальності за неявку за такою «повісткою на відправку» («повістка на фронт») не існує.
Але слід уточнити, що таке твердження є достовірним, якщо ви раніше не отримували жодних інших повісток (бажана умова); ви не проходили медкомісію (обов'язкова умова); ви зробили фотографію тієї частини повістки, яка залишається у співробітника військкомату (бажана умова).
Звичайно ж, потрібно бути готовим до кількох походів до поліції та військової прокуратури. Проте адвокат для призовника у такій ситуації – справжня паличка-виручалочка, оскільки він може звести кількість таких походів до мінімуму.
- Відповідальність за неявку на порядку денному з'явитися у військкомат. У випадку, якщо порядок денний виписаний правильно, то єдине, що загрожує призовникові за неявку за таким порядком – це адміністративна відповідальність і штраф від 30 до 500 НМДГ. Статті 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП, КУпАН) – максимум, на що ви можете «розраховувати».
- Відповідальність за неявку на порядку денному з'явитися на медкомісію. Відповідь на це питання не така однозначна.
Кримінальний кодекс містить, зокрема, такі склади злочинів:
- стаття 335. Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу на заклик осіб офіцерського складу -карається обмеженням волі строком до трьох років;
- стаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період - карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
Єдиної судової практики з цього питання немає, проте все більше судів стоять на тій позиції, що у разі неявки призовника (після уточнення його облікових даних та отримання ним повістки на медкомісію) для проходження ВВК він підлягає кримінальній відповідальності.
Звичайно, у такій ситуації адвокат для призовника – майже необхідність. Перевірка правильності дотримання процедури призову військовозобов'язаного може виявити суттєві порушення з боку, зокрема, військкомату, що може стати підставою для «розвалення» кримінальної справи.
- Відповідальність за неявку для надсилання. Документ про необхідність з'явитися у військкомат у певну дату або за першим викликом – це і є так звана «повістка на відправлення». Саме це і є так званим ухиленням від мобілізації, а отже, саме це і є злочином. А за скоєння злочину, як ми говорили раніше, передбачено кримінальну відповідальність.
Знову повторимо! У такій ситуації юрист для призовника – майже потреба. Перевірка правильності дотримання процедури призову військовозобов'язаного може виявити суттєві порушення з боку, зокрема, військкомату, що може стати підставою для «розвалення» кримінальної справи. Адвокатна заклик – ваше можливе і реальне рятувальне коло!
Що робити, якщо визнали придатним незважаючи на наявність хвороб (діагнозів)?
Передусім, після отримання першої повістки про необхідність прибути у військкомат для уточнення облікових даних вам ТЕРМІНОВО необхідно зайнятися збором медичної документації про ті захворювання, наявність яких, на вашу думку, завадить вам належним чином виконувати військовий обов'язок (або унеможливлює в принципі).
Орієнтир для пошуку захворювань, наявність яких є підставою для обмеження особи у проходженні військової служби – Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України (наказ Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008).
Усі ці документи призовник надає медкомісії (ВВК), яка обов'язана направити вас до профільних лікарів.
У разі підтвердження діагнозу ви будете визнані непридатними до військової служби або будуть встановлені обмеження.
Чи обов'язково відправлять воювати (на фронт) після медкомісії?
Ні!
Але з цього моменту ви вважаєтеся таким, що пройшли всі етапи мобілізації. Необхідність особисто у вас як у бойовій одиниці вже вирішуватиметься військовим командуванням.
Як висновок. Навіть для себе ви вирішили, що хочете і нестимете військову службу – не варто ігнорувати порушення порядку мобілізації. З нашої практики, через певний період навіть у найстійкіших захисників може статися «злом». Моральна нездатність служити. І в такій ситуації допомога кваліфікованого адвоката з мобілізації може стати тією єдиною ниточкою, яка дозволить законно врятувати військовослужбовця від повної психологічної загибелі.